Kislingbury Bowls Club

 

Competition Winners 2019

 

Runners-up of the Men's Triples:            

Alan Brown, Mark Handley and Stephen Hill

 

Winners of the Men's Triples:        
Peter Oliver, Barry Price and Sam Smith

……………………………………………………………………………………………………………..

 Runners-up of the Open Triples:

John Elphee, Chris Ball and Ade Franklin

 

Winners of the Open Triples:

Mark Handley, Lynn Ridgway and Carole Tiffin

…………………………………………………………………………………………………………….

Runner-up of the New Members’ Singles:

Barrie Knight

 

      Winner of the New Members’ Singles:              

Margo Tutchener
…………………………………………………………………………………………………………….

Runner-up of the Men's Over 60s Singles:

Sam Smith

 

Winner of the Men's Over 60s Singles:             
Steve Tack

……………………………………………………………………………………………………………..

 Runners-up of the Mixed Australian pairs:

Alice Moore and Lynn Ridgway

 

Winners of the Mixed Australian pairs:

Sam Smith and Carole Tiffin

……………………………………………………………………………………………………………..

Runners-up of the Men’s Pairs:
Lynn Ridgway and Peter Oliver

 

Winners of the Men's pairs:           
Dave Jesson and Barry Mills

……………………………………………………………………………………………………………..

Runner-up of the Ladies Championship Singles:

Helen Blaby

 

Winner of the Ladies’ Championship Singles:

     Carole Tiffin                

……………………………………………………………………………………………………………..
Runners-up of the Ladies’ Pairs:

Helen Blaby and Adele Haladij

 

Winners of the Ladies’ Pairs:

Margery Farmer and Carole Tiffin

……………………………………………………………………………………………………………..

Runner-up of the Men’s Championship Singles:

Kevin Mawson

 

Winner of the Men’s Championship Singles:

Stephen Hill   

……………………………………………………………………………………………………………..

 Runners-up of the Open Pairs:

Kevin Mawson and Lynn Ridgway

 

Winners of the Open Pairs:   

Margery Farmer and Dave Jesson

……………………………………………………………………………………………………………..                  

Runner-up of the Open Singles:  

     Carole Tiffin

 

Winner of the Open Singles:   

      Lynn Ridgway

 ……………………………………………………………………………………………………………..                  

Runner-up of the Pork Pie Trophy:

Chris Abbott

Winner of the Pork Pie Trophy :

Peter Saunders

……………………………………………………………………………………………………………..

Runners-up of the Tuesday Short Mat League:

Alan Brown and Barry Price

 

Winners of the Tuesday Short Mat League:

Margaret Saunders and Sam Smith

……………………………………………………………………………………………………………..

Runners-up of the Wednesday Short Mat League:

Chris Abbott, Jean Gargaro and Mike Sheehan

 

Winners of the Wednesday Short Mat League:

Andrew Hart, Ken Legan and Sam Smith

……………………………………………………………………………………………………………..

There are no runners-up for Tuesday and Friday leagues 2019, as not all games were played…  which then had a bearing on the outcome for second place. So….

 

Winners of the Tuesday Night League:

Helen Blaby and Ade Franklin

 

Winners of the Friday Night league:        

Ade Franklin and Sam Smith

 

                                                                                                 

 

                 Runners-up of the Daphne Blaby Floodlit Triples:                    

Alice Moore, Curtis Niland and Roly Smith

 

Winners of the Floodlit Triples:

Helen Blaby, Ade Franklin and Carole Tiffin

                  

Winner of the SPIDER:

 Brian Norrey      (Present with badge)